Koupaliště

Radvanecký rybník leží na horním toku Dobranovského potoka mezi Radvancem a radvanecký rybníkSloupem. Má rozlohu 8,67 ha, jeho břehy jsou z větší části zalesněné a na severu na ně navazuje poměrně velké rašeliniště. Na protější jižní straně je mohutná hráz s výtokem, procházejícím širokým uměle vyzděným tunelem. Kdysi zde stávala pila, podle níž se rybník nazýval "Bretteich" (Prkenný rybník). V roce 1905 bylo na jihovýchodním břehu rybníka zřízeno koupaliště s písečnou pláží, které se ve 20. letech 20. století postupně rozšiřovalo. Návštěvníkům sloužila velká restaurace s letní terasou, mimoto zde byla také půjčovna loděk a plavecká škola. V meziválečném období se rybník nazýval Vlaštovčí jezero (Schwalbensee) podle velkého množství hnízdících břehulí, označovaných v němčině jako "břehové vlaštovky" (Uferschwalbe).

Koupaliště zůstalo oblíbeným místem rekreace i po 2. světové válce. V roce 1965 byla koupalištězahájena jeho rekonstrukce a roku 1967 byl celý areál opět slavnostně otevřen. Jeho součástí je dnes také letní tábořiště s chatkami.

Na jižní straně rybníku se nachází upravené pláže sloužící k rekreaci a koupání. Možnost autokempinku, sezónní letní restaurace. Radvanecký rybník dává příležitost i ke sportovnímu rybaření. Krásná a romantická krajina, v níž se na hladinách rybníků zrcadlí siluety okolních kopců, zeleň lesů a šedé pískovcové skály, okolí vybízí k projížďkám na koních. Značené turistické cesty poskytnou nejedno překvapení - výhledy z kopců, pískovcové reliéfy, průniky vyvřelých hornin (čediče a znělce). Skalní stěny a věže nabízejí náročné horolezecké výstupy.

V současné době každým rokem prochází koupaliště postupnou rekonstrukcí. Největší rozvoj koupaliště proběhl v roce 2004, kdy za pomoci programu PHARE bylo vybudováno nové oplocení a postaven nový objekt na vodě sloužící jako zázemí pro plavčíka a přístavní molo pro lodě. Každým rokem dochází k postupné opravě teras a nové výsadbě zeleně v areálu/ fotodokumentaci si lze prohlédnout ve fotogalerii/. Provoz koupaliště zajišťuje příspěvková organizace "Koupaliště Sloup", která byla zřízena obcí Sloup v Čechách.

.

koupaliste-letecV areálu koupaliště  můžete najít ubytování v kempu nebo v chatkách >> více informací o ubytování na koupališti

© 2005-2012 Obec Sloup v Čechách